MINIMUM miejsca MAKSIMUM przestrzeni cz.1

Temat wydaje się bardzo oklepany i przegadany na obecną chwilę. Można tak stwierdzić oglądając kolejne mini mieszkania w postaci cubików lub innych wymyślnych kształtach zaprojektowanych przez znany architektów. Wiemy jednak, że są to tylko prasowe nowinki i designerkie prototypowe rozwiązania, których często nie możemy umieścić w naszej przestrzeni miejskiej jaką dysponujemy.

My jednak chcemy poruszyć wątek bardziej nam bliski. Dotyczący przeciętnego człowieka, użytkownika wnętrza, który posiada „przeciętną kawalerkę” lub mini „przeciętną kawalerkę” ;)… bo przecież na takie nas stać w obecnych realiach. Na dodatek w przyszłości chcemy pomieścić tam naszą np. 3 lub 4 osobową rodzinę… czas szybko mija i nie zawsze mamy szanse i fundusze na zakup większego gniazdka.

Dlatego chcemy przedstawić jak za pomocą trików wnętrzarskich, niecodziennych pomysłów i wolnej wyobraźni wasze małe m2 zamienić na funkcjonalne M2 niezależnie od metrażu jak dysponujecie ….

Na początek trzeba zastanowić się w czym tkwi problem naszego minimum. Dlaczego doszliśmy do stwierdzenia że mamy za mało przestrzeni….

Aby dobrze przearanżować minimum w maksimum należy:

Wyznaczyć jakie strefy wnętrza posiadamy w swoim m2 np.:

 • Strefa wypoczynku
 • Strefa pracy
 • Strefa spania
 • Strefa gotowania
 • Strefa nauki
 • Strefa zabawy z dziećmi
 • Strefa prania
 • Strefa magazynowania
 • Strefa codziennej toalety

Każda z tych stref może się łączyć z inną strefą np.:

 • Strefa wypoczynku + Stefą spania
 • Strefa wypoczynku + strefa zabawy z dziećmi
 • Strefa wypoczynku+ strefa pracy – dziwne prawda…. Wyjaśnimy to dalej ;)
 • Strefa spania + strefa codziennej toalety
 • Strefa prania + strefa magazynowania

Łączenie stref powoduje, że w praktyce nasz metraż „zwiększa się”, gdy spoglądamy na to z perspektywy do wykonywania jakich czynności brak nam miejsca.

Jakby tego było mało dodatkowo są one połączone ze sobą w różnych proporcjach. Uzależnione jest to od naszego sposobu egzystencji naszych przyzwyczajeń, upodobań, hobby czy potrzeb.
Np.;
Kobieta uwielbiająca kolekcjonowanie super szpilek w różnych odcieniach różu i czerni ;) będzie potrzebowała więcej przestrzeni w garderobie, niż w sypialni na której rzecz wykorzysta przestrzeń dla swoich nowych nabytków ;)
Natomiast jej „miłość życia” uzna, że jest to jej fanaberia, bo po co gromadzić tyle butów, skoro część garderoby można by wykorzystać na zamontowanie TV w sypialni, bądź stworzenie mini siłowni. Wtedy strefy wzajemnie się wykluczają:
Facet potrzebuje połączenia strefy spania ze strefa wypoczynku, a kobitka pragnie połączyć ją z magazynowaniem swoich skarbów.

Można by wymieniać dużo takich przykładów z życia każdego z Was i naszego oczywiście również ;)

To jednak jest już sprawa indywidualna każdego z nas i dlatego tak ważne jest aby dobry architekt wnętrz potrafił wyważyć te proporcje, aby zaprojektować idealne wnętrze dla swojego klienta niezależnie od metrażu jakim dysponuje.

W tej części tematu pokażemy Wam kilka przykładów połączenia stref.

Pierwszy to połączenie wypoczynku z pracą.

Oto one:

   

Zdjęcie 1, 4

Nowoczesny stolik kawowy. Po podniesieniu blat jest na wysokości odpowiedniej do korzystania z z laptopa, czytania, nauki, szycia, i wszystkich innych czynności jakie powinniśmy wykonywać na płaszczyźnie biurka.

   

Zdjęcie 2, 3

Rozkładany stolik kawowy po za funkcją serwowania słodkości i napoi energetyzujących może też spełniać rolę schowka na gazety, płyty, atrybuty do pracy lub po prostu zastawy stołowej.

      

Zdjecie 5, 6, 7

Dość nietypowy przykład – showroom. Miejsce prezentacji naszego biznesu ale zarazem miejsce w którym może zrelaksować naszym potencjalnych klientów, przyjaciół bądź nas samych w trakcie przerwy w pracy.

Drugi znany wszystkim sposób łączenia stref to: wypoczynek i spanie.

      

Zdjęcie 8, 9, 11

Jedno pomieszczenie i dwie role do spełnienia. Dyskretne odizolowanie lóżka sypialnianego od sofy dziennej. Bardzo sympatyczne rozwiązania.

Zdjęcie 10

Czasem wystarczy dobrze wykonana aranżacja i połączenia tych dwóch stref nie trzeba oddzielać dodatkowymi przegrodami, ale to można wykonać gdy nasze minimum jest naprawde dużym maxem ;)

Na zakończenie tej części tematu mistrzowskie połączenie 3 funkcji. Sami widzicie jakich. Pozdrawiamy niebawem kolejne przykłady łączenia stref i mała niespodzianka dla majsterkowiczów. Do zobaczenia. Architekci 24h

Zdjęcie 12


linki do źródeł:

1 http://czterykaty.pl/czterykaty/1,134303,14179232,Pogotowie_Czterech_Katow__stolik_kawowy.html
2 http://multizakupy.pl/stolik_kawowy_avos
3 http://www.worldlux.pl/tag/Salon,cfc/p/3.html
4 http://spanienascianie.pl/pl/p/Stolik-kawowy-z-podnoszonym-blatem/77
5 https://www.google.pl/search?q=showroom&biw=1280&bih=642&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=cD30VIrjEIfxaLOLgKgJ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAg#imgdii=_&imgrc=cbNT88FDPF7eXM%253A%3B5G1uG-d0NlpaWM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.montecarloyachts.it%252Fen%252Fimages%252Fshowroom_02.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.montecarloyachts.it%252Fen%252Fshowroom-cannes.html%3B770%3B434

6 http://www.arper.com/stories/en/events/new-showroom-opening-stockholm.htm
7 http://www.clemenceandme.com/2013/01/amazing-new-mode-b-showroom-in-paris/
8 http://homeglad.com/living-room-furniture/unique-living-room-bedroom-small-apartment-bedroom-living-room-combination-small-apartment-bedroom-living-room-combination/
9 https://www.google.pl/search?q=living+room+and+bedroom+in+one&biw=1280&bih=642&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=2j70VI20G8PzavvtgGA&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgdii=fSbD2Qp3kh4nlM%3A%3BnBg8ZaaW6wTs7M%3BfSbD2Qp3kh4nlM%3A&imgrc=fSbD2Qp3kh4nlM%253A%3BE_GE2jpy5P5IpM%3Bhttp%253A%252F%252Fhomeglad.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2014%252F09%252Funique-living-room-bedroom-small-apartment-bedroom-living-room-combination-small-apartment-bedroom-living-room-combination.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fhomeglad.com%252Fliving-room-furniture%252Fbrilliant-living-room-bedroom-home-gallery-one-bedroom-suite-living-room-cambridge-suites-halifax-one-bedroom-suite-livingroom%252F%3B600%3B470
10 http://www.decobizz.com/bedroom/bedroom-living-room-combo-ideas.html
11 http://www.decobizz.com/bedroom/bedroom-living-room-combo-ideas.html
12 http://www.decobizz.com/bedroom/bedroom-living-room-combo-ideas.html